reklama

Nikdy nepodceňujte bolesť kĺbov

Ide jar a počas nej sa zvyknú viac ozývať bolesti kĺbov. Kĺby však normálne nebolia. Takže ak sa vás to týka, zbystrite pozornosť a začnite sa liečiť. Môže ísť o artrózu, ktorá môže končiť invaliditou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Kĺby normálne nebolia. Pokiaľ sa objaví bolesť kĺbov a nie je to výsledkom nejakého zranenia či výnimočného presilenia, zbystrite pozornosť. Bolesť kĺbov totiž môže spôsobovať artróza.

Čo je to artróza?

Na začiatku si povedzme, že sa jedná o ochorenie, ktoré vás síce nezabije, ale značne znepríjemní život. Radí sa medzi civilizačné ochorenia a jeho výskyt sa v populácii zvyšuje. Ak ste si mysleli, že sa to týka len starých ľudí, ste na omyle. Prvé príznaky sa totiž začínajú vyskytovať už u tridsiatnikov.

Pre artrózu platí:

  • Je to progresívne ochorenie, časom sa zhoršuje.

  • Ide o degeneratívne ochorenie. Narúša štruktúry chrupavky, celého kĺbu a aj kosti v okolí kĺbu. V poslednom štádiu chrupavka na niektorých miestach úplne chýba, kosť sa dotýka kosti a vo výnimočných prípadoch môže dôjsť až k zrasteniu kostí dokopy.

  • Postihuje mužov aj ženy, i keď ženy sú predsa len na ochorenie náchylnejšie.

  • Zdravé kosti a zdravé kĺby spolu súvisia. Ak sa poškodí kosť, o chvíľu je narušený aj kĺb a naopak.

  • Prevenciu ochorenia treba začať už v detstve, kým sa ešte kĺby a kosti vyvíjajú. Dôležitý je primeraný pohyb a zdravá strava obsahujúca dostatok vitamínov, minerálov či kvalitných bielkovín.

  • V podstate ide o nevyliečiteľné ochorenie. Správnou a hlavne včasnou konzervatívnou liečbou sa dá výrazne spomaliť, ale nie zastaviť. A už vôbec nie zvrátiť.

  • Artróza bolí. Čím vyššie štádium, tým bolí viac. Začína to pozvoľna, najprv sa bolesť objaví po väčšej námahe, neskôr pri bežných aktivitách a nakoniec aj v noci.

  • Výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Chorý vo vyšších štádiách nezvláda bežné denné aktivity. Závisí to od postihnutého kĺbu, pokiaľ ide o kĺby nohy, tak problémom je chôdza. Ak o kĺby ruky, nemusí zvládať otvorenie dvier kľúčom, zaviazanie šnúrok na topánkach, či mnoho ďalšieho.

  • Jedinou možnosťou ako ochorenie odstrániť je totálna výmena kĺbu, ale to sa odstráni už celý kĺb a nahradí umelou náhradou.

Prečo je to nebezpečné?

Artróza sa zakráda zo začiatku nepozorovane, takže si nemusíme všimnúť, že sa niečo deje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa začne objavovať bolesť, z počiatku je slabá a väčšinou nastáva po nejakej námahe. Po chvíli odznie. Toto si môžeme mylne vysvetliť ako preťaženie.

V čase keď už kĺby bolia výraznejšie, ochorenie už zvykne byť vo vyššom štádiu. Navyše, bolesť kĺbov nie je problém, s ktorým hneď bežíme za lekárom. Väčšina z nás ešte nejaký ten čas čaká, že to samo prejde. Lekára preto vyhľadáme v druhom, niekedy až v treťom štádiu (celkovo sú štyri). A tieto sa už liečia ťažšie.

Aká je liečba?

Liečba určite patrí do rúk lekára, odborníka. Kompetentní na liečbu sú ortopédi, reumatológovia alebo traumatológovia.

Určite sa nesnažte, liečiť sa sami. Stratíte tak dôležitý čas, počas ktorého sa váš stav môže zhoršiť a liečba bude o to ťažšia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pamätajte, že ide o liečbu na celý zvyšok života. Ak sa váš stav zlepší, pokračujte v nej ďalej.

Čo môžete pre seba urobiť sami?

  1. Hýbte sa, aj keď to bolí. Kĺb potrebuje živiny a tie sa do neho dostanú len počas pohybu.

  2. Zvoľte vhodnú formu pohybu. Pri postihnutí kĺbov nôh (bedrá, kolená, členky), nie sú vhodné športy, pri ktorých sa skáče. Čiže žiadny beh po asfalte, korčuľovanie, basketbal či volejbal. Ideálne je plávanie, bicyklovanie, chôdza.

  3. Zaraďte do stravy dostatok vitamínov, minerálov a antioxidantov. Dôležité sú napríklad vitamín C na syntézu kolagénu, vitamín E a betakarotény na zníženie množstva voľných radikálov v tele, či minerály vápnik a fosfor pre správnu stavbu kostí.

  4. Snažte sa dopĺňať si stavebné zložky chrupavky stravou. Ideálne jedlá sú huspenina či iné vývary z kostí, chrupaviek alebo kože.

  5. Obmedzte množstvo voľných radikálov v tele, pretože tie prispievajú k rýchlejšiemu napredovanie ochorenia. Snažte sa utlmiť každý chronický zápal v tele, nefajčite, zdravo sa stravujte.

Artróza nie je banálne ochorenie a preto si vyžaduje liečbu lekárom spojenú s vašou aktívnou samoliečbou.

Kristína Ferencik

Kristína Ferencik

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som vyštudovaný farmaceut a zaujímam sa o spôsoby, akými si sami vieme pomôcť pri rôznych ochoreniach. Som autorka blogu www.budmezdravi.sk venujúcemu sa otázkam prírodnej liečby, zdravej stravy, režimových opatrení či bezpečného a efektívneho využívania voľnopredajných liekov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu