Nikdy nepodceňujte bolesť kĺbov

Autor: Kristína Ferencik | 8.3.2018 o 14:35 | Karma článku: 2,85 | Prečítané:  961x

Ide jar a počas nej sa zvyknú viac ozývať bolesti kĺbov. Kĺby však normálne nebolia. Takže ak sa vás to týka, zbystrite pozornosť a začnite sa liečiť. Môže ísť o artrózu, ktorá môže končiť invaliditou.

Kĺby normálne nebolia. Pokiaľ sa objaví bolesť kĺbov a nie je to výsledkom nejakého zranenia či výnimočného presilenia, zbystrite pozornosť. Bolesť kĺbov totiž môže spôsobovať artróza.

Čo je to artróza?

Na začiatku si povedzme, že sa jedná o ochorenie, ktoré vás síce nezabije, ale značne znepríjemní život. Radí sa medzi civilizačné ochorenia a jeho výskyt sa v populácii zvyšuje. Ak ste si mysleli, že sa to týka len starých ľudí, ste na omyle. Prvé príznaky sa totiž začínajú vyskytovať už u tridsiatnikov.

Pre artrózu platí:

 • Je to progresívne ochorenie, časom sa zhoršuje.
 • Ide o degeneratívne ochorenie. Narúša štruktúry chrupavky, celého kĺbu a aj kosti v okolí kĺbu. V poslednom štádiu chrupavka na niektorých miestach úplne chýba, kosť sa dotýka kosti a vo výnimočných prípadoch môže dôjsť až k zrasteniu kostí dokopy.
 • Postihuje mužov aj ženy, i keď ženy sú predsa len na ochorenie náchylnejšie.
 • Zdravé kosti a zdravé kĺby spolu súvisia. Ak sa poškodí kosť, o chvíľu je narušený aj kĺb a naopak.
 • Prevenciu ochorenia treba začať už v detstve, kým sa ešte kĺby a kosti vyvíjajú. Dôležitý je primeraný pohyb a zdravá strava obsahujúca dostatok vitamínov, minerálov či kvalitných bielkovín.
 • V podstate ide o nevyliečiteľné ochorenie. Správnou a hlavne včasnou konzervatívnou liečbou sa dá výrazne spomaliť, ale nie zastaviť. A už vôbec nie zvrátiť.
 • Artróza bolí. Čím vyššie štádium, tým bolí viac. Začína to pozvoľna, najprv sa bolesť objaví po väčšej námahe, neskôr pri bežných aktivitách a nakoniec aj v noci.
 • Výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Chorý vo vyšších štádiách nezvláda bežné denné aktivity. Závisí to od postihnutého kĺbu, pokiaľ ide o kĺby nohy, tak problémom je chôdza. Ak o kĺby ruky, nemusí zvládať otvorenie dvier kľúčom, zaviazanie šnúrok na topánkach, či mnoho ďalšieho.
 • Jedinou možnosťou ako ochorenie odstrániť je totálna výmena kĺbu, ale to sa odstráni už celý kĺb a nahradí umelou náhradou.

Prečo je to nebezpečné?

Artróza sa zakráda zo začiatku nepozorovane, takže si nemusíme všimnúť, že sa niečo deje.

Keď sa začne objavovať bolesť, z počiatku je slabá a väčšinou nastáva po nejakej námahe. Po chvíli odznie. Toto si môžeme mylne vysvetliť ako preťaženie.

V čase keď už kĺby bolia výraznejšie, ochorenie už zvykne byť vo vyššom štádiu. Navyše, bolesť kĺbov nie je problém, s ktorým hneď bežíme za lekárom. Väčšina z nás ešte nejaký ten čas čaká, že to samo prejde. Lekára preto vyhľadáme v druhom, niekedy až v treťom štádiu (celkovo sú štyri). A tieto sa už liečia ťažšie.

Aká je liečba?

Liečba určite patrí do rúk lekára, odborníka. Kompetentní na liečbu sú ortopédi, reumatológovia alebo traumatológovia.

Určite sa nesnažte, liečiť sa sami. Stratíte tak dôležitý čas, počas ktorého sa váš stav môže zhoršiť a liečba bude o to ťažšia.

Pamätajte, že ide o liečbu na celý zvyšok života. Ak sa váš stav zlepší, pokračujte v nej ďalej.

Čo môžete pre seba urobiť sami?

 1. Hýbte sa, aj keď to bolí. Kĺb potrebuje živiny a tie sa do neho dostanú len počas pohybu.
 2. Zvoľte vhodnú formu pohybu. Pri postihnutí kĺbov nôh (bedrá, kolená, členky), nie sú vhodné športy, pri ktorých sa skáče. Čiže žiadny beh po asfalte, korčuľovanie, basketbal či volejbal. Ideálne je plávanie, bicyklovanie, chôdza.
 3. Zaraďte do stravy dostatok vitamínov, minerálov a antioxidantov. Dôležité sú napríklad vitamín C na syntézu kolagénu, vitamín E a betakarotény na zníženie množstva voľných radikálov v tele, či minerály vápnik a fosfor pre správnu stavbu kostí.
 4. Snažte sa dopĺňať si stavebné zložky chrupavky stravou. Ideálne jedlá sú huspenina či iné vývary z kostí, chrupaviek alebo kože.
 5. Obmedzte množstvo voľných radikálov v tele, pretože tie prispievajú k rýchlejšiemu napredovanie ochorenia. Snažte sa utlmiť každý chronický zápal v tele, nefajčite, zdravo sa stravujte.

Artróza nie je banálne ochorenie a preto si vyžaduje liečbu lekárom spojenú s vašou aktívnou samoliečbou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Imrecze rezignoval z postu prezidenta Finančnej správy

Rozhodnutie prišlo podľa jeho slov spontánne.

DOMOV

Ako (ne)funguje bikesharing v Bratislave po prvom týždni

Pre ľudí sú žlté bicykle najmä atrakcia.

ŽENA

Deti generácie Z začínajú odmietať sociálne médiá. Prečo?

Strácajú záujem a nechcú byť nonstop online.


Už ste čítali?